Eesti Kristlik Nelipühi Kirik

Nelipüha läkitus 2025

7. juuni 2025 | Karjasekiri, Uudised

Armsad vennad ja õed Kristuses!

Käesoleval pühapäeval tähistame Nelipüha, ja sellega seoses on sobilik meelde tuletada lühidalt Nelipühi konfessiooni ajalugu.

1901.a langes Püha Vaimu tuli Topeka`s, Kansases Bethel Bible College`is, mida juhatas Charles Parham. Õpilased rääkisid uutes keeltes ja said uue innu evangeeliumi kuulutada. Mõned aastad hiljem, 1903 – 1904, puhkes ärkamine Rootsi kirikutes Fargo`s Põhja-Dakotas ning Moorhead`is Minnesotas.

1904-1905 leidis aset võimas ärkamine Wales`is, kus lühikese aja jooksul said päästetud sajad tuhanded inimesed. Kui eelpool mainitud Püha Vaimu liikumised Ameerika mandril jäid kohalikeks, siis uudised Wales`i sündmustest levisid kiiresti nii Inglismaal kui ka kaugemale. Mitmelt poolt Euroopast ja Ameerikast sõideti Wales`i ning Apostlite tegude raamatus kirjeldatud Püha Vaimu ilmingud levisid ka Wales`i emigrantide hulgas paljudes maailma paikades, näiteks Indias, Koreas, Madagaskaril, ja mujal Aafrikas, Patagoonias, Mandzuurias.

Wales`i ärkamine avaldas mõju ka 1906.a Ameerika läänerannikul Los Angeles`is aset leidnud Püha Vaimu väljavalamisele. Jõudnud tagasi Wales`ist hakkas Joseph Smale julgustama inimesi tunnistama oma patte ja avama end Jumala Vaimu tööle. Samuti organiseeris ta oma kirikus koduseid palvegruppe. Kuna mitte kõik tema koguduse liikmed ei nõustunud uue suunaga, oli Smale sunnitud koos oma toetajatega lahkuma. Analoogne sündmus leidis aset ka ühes teises Los Angeles`i kirikus. Värske vein ei sobi vanadesse lähkritesse, ütleb Piibel (Lk 5:37). Värske Püha Vaimu võidmise otsijad heideti oma kogudusest välja ning nad rajasid endale uue vaimuliku kodu. Jutlustajaks kutsuti Elder W.E. Seymour. Tema palvekoosolekutel ja piiblitundides käis ka Smale`i koguduse liikmeid ning teisi Jumala otsijaid, kusjuures valged ja mustanahalised kummardasid  Jumalat kõrvuti, mis tol ajal oli harukordne. Aprillis 1906 puhkes ärkamine ja peagi renditi koosolekute pidamiseks hoone Azusa tänaval. Ärkamine ongi läinud ajalukku Azusa tänava ärkamisena ning paljud peavad seda kaasaegse nelipühi liikumise sünniks. Azusa tänava koosolekuid iseloomustas spontaansus. Teenistused olid pikad, täis laulu ja rohket ning tõsist palvetamist. Palvetati ka haigete eest ning esitati altari kutseid. Esines keeltes rääkimist ja laulmist. Samuti anti tunnistusi ja peeti jutlusi.

Los Angeles`ist levis ärkamine mujale Ameerika Ühendriikidesse. Rajati palju uusi kogudusi ning mitmed olemasolevad kogudused avasid ukse Püha Vaimu tegevusele. Uut liikumist iseloomustas misjonimeelsus. Mitmed ärkamisest osa saanud isikud viisid nelipühi sõnumi teistele mandritele. Lucy Leatherman ja Frank Bartelman reisisid koguni ümber maakera. 1910-ndaks aastaks oli Põhja-Ameerikast ookeani taha misjonitööle suundunud 185 nelipühilast.

Samal ajal külastas ka inimesi väljastpoolt Ameerikat ärkamisega seotud paiku, kes omakorda Püha Vaimu tule koju tagasi viisid. Näiteks sai Oslo pastor Thomas B. Barratt 1906.a lõpus New Yorgis viibimise ajal Püha Vaimuga ristitud. Naasnud tagasi Norrasse tulise nelipühiliikumise pooldajana, hakkas ta korraldama nelipühilikke koosolekuid. Barrat oli samuti võtmeisikuks iseseisvate nelipühikoguduste rajamisel lisaks Norrale ka Rootsis, Taanis ja mujal Euroopas.

Ka Eestisse jõudis nelipühilus 20. sajandi esimesel kümnendil mitmeid erinevaid teid mööda. Ahja mõisa omanik pr. Von Barsch sai Saksamaal viibides mõjutatud Püha Vaimu tööst. Tema hakkas korraldama koosolekuid Tartus ja kutsus nelipühilikku sõnumit kuulutama jutlustajaid Saksamaalt, Šveitsist ja Inglismaalt. Peaaegu samal ajal jõudis ka Tallinnasse kuulutus Püha Vaimu ristimisest. Tallinnas olid liikumise eestvedajateks samuti saksa rahvusest naised, õed Hacked. Ida-Eestisse tõid nelipühi ärkamise soomlased. 1907.a hakkas Narvas Püha Vaimu vajadusest usklike elus jutlustama Pekka Hakkarinen. Kaks aastat hiljem rajati Narvas ka esimene ametlik nelipühi kogudus Eestis.   

Eelpool kirjeldatud sündmuste kirja panemise ajal (04.–06.06.2025) viibin mitmete EKNK töötegijatega Soomes, Helsingis toimuval Ülemaailmsel Nelipühi konverentsil, mille pealkiri on „Minge ja tehke“. Mõeldes siinjuures Pekka Hakkarinen’ile, kes tuli Soomest Narva ning tegi seda, milleks Jumal oli tema läkitanud, on suur tänutunne meie heade naabrite Soomlaste üle. Samuti olen tänulik meie EKNK rajajatele: Harry ja Jackie Leesmendile, Allan ja Rael Laurile ning Märt ja Alta Vähile, kes tulid ja tegid, milleks Jumal oli nad läkitanud. Lõpetuseks soovin, et jätkuvalt oleks neid sõnakuulelikke inimesi, kes lähevad ja teevad Püha Vaimu väes neid tegusid, milleks Jumal on nad läkitanud. 

Õnnistatud Nelipüha soovides

Alur Õunpuu